BERGARA HIRIA NAZIOARTEKO XAKE TXAPELKETA IREKIA.
(2013ko irailaren 15ean jokatua, Bergaran).
Antolatzailea:
Bergarako Xake Taldea. Bergaran (Gipuzkoa, Euskal Herria) jokatu zen, 201ko
irailaren 15ean, 7 txandatan, 81 jokalarirekin (iaz baino 16 gehiago). 15
minutuko partidak izan ziren.
AZKENEKO
SAILKAPENA.
1)
Lelys Stanley Martinez Duany (Kuba) (2.468 FIDE elokoa) – 6 puntu
(hirugarren zerrendaburua zen).
2) Aleksa Strikovic (Serbia) (2.539) – 6 puntu (lehenengo zerrendaburua).
3)
Arian
Gonzalez Perez (Kuba) (2.466) – 6 puntu (laugarren zerrendaburua).
4)
Alejandro
Hoffman (Argentina) (2.456) – 6 puntu (bosgarren zerrendaburua).
5)
Roi
Reinaldo Castiñeira (Galizia, Iruñeko Donibane Kirol Elkartekoa) (2.488) – 5’5
puntu (bigarren zerrendaburua).
6)
Javier
Fidalgo Fernandez (Asturias) (2.272) – 5 puntu (hamahirugarren zerrendaburua).
7)
Alberto
Martin Fuentes (Espainia) (2.328) – 5 puntu (hamargarren zerrendaburua).
8)
Marcos
Rodriguez Fontecha (2.325)– 5 puntu.
9)
Slovodan
Kovacevic (2.352) – 5 puntu.
10) David Astasio Lopez (2.390) – 5 puntu.
11) Ruben Ceñal Gutierrez (2.236) – 5 puntu.
12) Enrique Alvarez Fernandez (2.399) – 5 puntu.
13) Alvaro Diaz Herrero (2.181) – 5 puntu.
14) Mikel Sanz Rodero (2.170) – 5 puntu.
15) Eneko Ostolazaga Barragan (1.756) – 5 puntu.
16) Francisco Javier Iglesias Leon (2.205) – 4’5 puntu.
17) Ibon Barrio Ugidos (1.924) – 4’5 puntu.
18) Lucia Fidalgo Fernandez (2.114) – 4’5 puntu.
19) Adolfo Enrique Perez Daza (2.024) – 4’5 puntu.
20) Igor Villalta Bustillo (2.215) – 4’5 puntu.
21) Alain Prieto Aranguren (2.196) – 4 puntu.
22) Adrian Pozueta Alegria (2.176) – 4 puntu.
23) Ivan Valles Moreno (2.384) – 4 puntu.
24) Enrique Tejedor Fuentes (2.298) – 4 puntu.
25) Aritz Idiazabal Troyas (1.973) – 4 puntu.
26) Ruben Rojas Valdive (1.930) – 4 puntu.
27) Borja Zamarbide Iñarrea (2.127) – 4 puntu.
28) Carlos Varas Gonzalez (2.272) – 4 puntu.
29) Ivan Fernandez Torre (2.262) – 4 puntu.
30) Jose R. Chausal Martinez (1.899) – 4 puntu.
31) Luis David Jimenez Almeida (1.982) – 4 puntu.
32) Antonio Garcia Ugarriza (1.958) – 4 puntu.
33) Luis J. Rodriguez Rodriguez (1.777) – 4 puntu.
34) Joseba Otano Villanueva (1.665) – 4 puntu.
35) Jokin Fernandez Zubitur (1.981) – 4 puntu.
36) Ibon Martin Echeandia (2.194) – 4 puntu.
37) Fernando Valdezate Suarez (1.976) – 3’5 puntu.
38) Ricardo Perez Pacheco (1.834) – 3’5 puntu.
39) Carlos Berdote Alonso (1.792) – 3’5 puntu.
40) Abel Busto Prendes (1.954) – 3’5 puntu.
41) Ainhoa Barrio Ugidos (1.727) – 3’5 puntu.
42) David Arrillaga Romero (1.870) – 3’5 puntu.
43) Joseba Izquierdo Arruferia (1.878) – 3’5 puntu.
44) Alberto Lafuente Ollero (1.777 Euskal elokoa) – 3’5 puntu.
45) Oscar Arrillaga Romero (1.927) – 3 puntu.
46) Miguel Angel Tena Cordera (2.047) – 3 puntu.
47) Aritz Abalia Patiño (1.761) – 3 puntu.
48) Miguel Angel Cano Ulanga (2.012) – 3 puntu.
49) Ekaitz Mendizabal Guridi (1.835) – 3 puntu.
50) Maximo Javier Cuero Reid (1.867) – 3 puntu.
51) Javier Perez Marchal (1.931) – 3 puntu.
52) Jose Manuel Villanueva Viton (1.764) – 3 puntu.
53) Mikel Vicente Ezeiza (1.771) – 3 puntu.
54) Jesus Maria Oyaga Valencia (1.743) – 3 puntu.
55) Didier Ramos Espinosa (1.731) – 2’5 puntu.
56) Emilio Jose Freire Moreiro (1.771) – 2’5 puntu.
57) Iban San Jose Madinabeitia (1.762) – 2’5 puntu.
58) Juan Carlos Garcia Zurdo (1.674 Euskal elokoa) – 2’5
puntu.
59) Jose Antonio Garrido Dominguez (1.588) – 2’5 puntu.
60) Jon Velilla Baltanas (elorik gabekoa) – 2’5 puntu.
61) Antonio Estevez Iglesias (1.666) – 2’5 puntu.
62) Jon Lagos Lejarraga (1.539) – 2 puntu.
63) Mikel Zubia Aramburu (1.820) – 2 puntu.
64) Mikel Barquero De la Cruz (1.695) – 2 puntu.
65) Jon Lertxundi Azpiazu (1.556) – 2 puntu.
66) Diego Trueba Laso (1.284) – 2 puntu.
67) Arkaitz Arbulu Gallastegui (1.519) – 2 puntu.
68) Oscar Diez Viera (1.803) – 2 puntu.
69) Ibai Sanz Zubizarreta (elorik gabekoa) – 2 puntu.
70) Jon Jauregi Barandiaran (1.656) – 1’5 puntu.
71) Gonzalo Herranz Ferrero (elorik gabekoa) – 1’5 puntu.
72) Asier Muñoz Poza (elorik gabekoa) – Puntu bat.
73) Juan Alfaro Garcia del Cerro (1.468) – Puntu bat.
74) Beatriz Herranz Ferrero (elorik gabekoa) – Puntu bat.
75) Markel Zuloaga Erauskin (1.530) – 0’5 puntu.
76) Cristobal Limeres Guiance (2.240) – 0 puntu.
77) Adrian Gonzalez Laso (2.114) – 0 puntu.
78) Erlantz Miguelez Garcia (1.982) – 0 puntu.
79) Jon Etxaniz Zafra (elorik gabekoa) – 0 puntu.
80) Xabier Igartua Arregi (elorik gabekoa) – 0 puntu.
81) Beñat Loidi Aizpurua (elorik gabekoa) – 0 puntu.
SARIAK.
1)
Lelys Stanley Martinez Duany (Kuba) (2.468 FIDE elokoa) – 500 euro.
2) Aleksa Strikovic (Serbia) (2.539) – 300 euro.
3)
Arian
Gonzalez Perez (Kuba) (2.466) – 200 euro.
Orotara,
25 sari banatu ziren, sailkapenaren eta mailaren arabera.
SARI
NAGUSIA KUBARA BERRIZ ERE.
Kubako
usaina hartu du torneo honek. Azkeneko 6 edizioetan 5 aldiz joan da sari
nagusia Kubara, Aryam Abreu Delgado, Isan Reynaldo Ortiz Suarez, Jose Angel
Guerra Mendez eta Lesly Stanley Martinez Duany xakelarien bidez. Azken honek
azkeneko bi tituluak bereganatu ditu.
Lelys
Stanley Martinez Duany 1985. urtean jaioa da, Kubako Santiago hirian (Kubako bigarren
hiririk garrantzitsuenean). 2013an 28 urte bete ditu edo beteko ditu. 2012an
ere irabazi zuen torneo hau.
2009ko
azaroan bere unerik gozoena bizi izan zuen, 2.543ko eloa izan baitzuen. Maisu
Handia da.
Iruñeko
Donibane Kirol Elkarteko Roi Reinaldo Castiñeira galiziarrak torneo handia egin
zuen seigarren txandara arte. 5’5 puntu bildu zituen eta Lesly Stanley Martinez
Duany eta Aleksa Strikovic gainditu zituen, besteen artean. Azkeneko txandan,
ordea, Alejandro Hoffman argentinarraren aurka galdu zuen, bosgarren postuan
amaitzeko.
Euskal
Herriko lehenengo jokalaria David Astasio Lopez izan zen: Hamargarren,
zazpigarren zerrendaburua bazen ere.
TORNEOAREN
HISTORIA.
2001ean: Juan Mario Gomez Esteban (Bizkaia, Euskal Herria),
txapeldun.
2002an: Roberto
Cifuentes Parada (Txile), txapeldun.
2003an: Michael Oratovsky (Israel), txapeldun.
2004an: Pengxian Zhang (Txina), txapeldun.
2005ean: Roberto
Cifuentes Parada (Txile), txapeldun.
2006an: Azer
Mirzoev (Azerbaijan), txapeldun.
2007an: Unai Garbisu De Goñi (Euskal Herria), txapeldun.
2008an: Aryam Abreu Delgado (Kuba), txapeldun.
2009an: Isan Reynaldo Ortiz Suarez (Kuba), txapeldun.
2010ean: Aleksa Strikovic (Serbia), txapeldun.
2011n: Jose Angel Guerra Mendez (Kuba), txapeldun.
2012an: Lesly Stanley Martinez Duany (Kuba), txapeldun.
2013an: Lesly Stanley Martinez Duany (Kuba), txapeldun.
2013-09-15.
Iturria:
“http://www.chess-results.com/tnr111050.aspx?ix=1&art=1&lan=2&wi=821&turdet=YES” webgunea.